O BİR DESTAN OLDU
(*)

İsmail TURAN Hoca

Medine'de mübarek yerlere, Uhud'a Küba'ya beraber giderdik. Çok hüzünlenirdi. Hocaefendi Medine'den ayrılırken son derece üzüntülü olurdu, şehri ağlayarak terk ederdi.

Bir kere Mekke'de iken karsılaştım; yiyecek bir şeyler aldım, beraber yedik. Yanındakiler, hizmetindekiler ihmal etmişlerdi.

Gümüş Motor kuruldu. Erbakan da bizim cemaat toplantılarına gelirdi. ''İsmail ağabey söyle, söyle dediler. Çok doğru tam yerinde... Filanca kardeşimiz böyle, böyle der, hakikaten öyle, çok hakli...'' diye herkesi pofpoflar, sonra da kendisi ne diyecekse onu söylerdi.

Bu arada zenginler de gelirler, onlardan da para alıp fabrika kuralım der. Fabrikayı batırır, kendisine orada (Taşlıtarla) bir yer alır, yer kıymetlenir, büyük para kazanır. Kendisinin 100 hissesi vardır. Onu şeker şirketine devreder. Kendisinin zararı yoktur; iflas edince de çekip gider. Ondan sonra halk nefret eder.

Bir gün beni çağırdı Hocaefendi. Ankara'dan hemen uçakla gittim. ''Bizi bundan kurtar!'' dedi. Bana kötü kötü laflar söylüyorlar. ''Bu hoca paramızı dolandırdı, yedi.'' diyorlar diye ağlıyordu. Cemaati topladım; bunun tek çaresi bunu müdürlükten ayırmak, şirketi satıp Hocaefendi'yi bu dertten kurtarmak dedim. Ama benim konuştuğum kimseler de onun adamlarıydı. ''Evet, evet, doğru...'' dediler, ama kimse ayrılmadı, şirket de battı. Daha fazlasını söylemeyim.

Erbakan hesaplar veriyor. ''Efendim şu şudur, bu budur'' filan derken bakıyor saate: ''Namazı kaçırıyoruz arkadaşlar, namazı kılalım!'' filan der, kaçıp kendini rahatlatır. Hesap vermeye gelir; anlatır, anlatır ''Yâ siz bilmezsiniz masonlar var, bu memlekette yahudiler var, bunlar bizim kalkınmamızı istemiyorlar.'' filan der. Orda dinleyenlere bir üzüntü gelir, şaşırırlar ne yapacaklarını ''El fatiha'' der, çekilir giderdi. Böyle iste hokkabazlıkları vardı. Allah iyi etsin. Severim kendisini ama, insan biraz da doğru olması lâzım yani. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar derler.

En son olarak sunu söyleyeyim. Rıza Tevfik vardı filozof biriydi. Söyle bir dörtlüğü var:

Burda geçti benim güzel günlerim,
O günleri anar simdi inlerim.
Destân-i ömrümü dinlerim,
İçimde yaralı bir bülbül vardır.

Mehmed Efendi'yle ilgili ayni duygular bende de vardır. Hakikaten en güzel günlerim onun zamanında geçti. Hakikaten o bir destan oldu. Onları okuyorum. Onları düşünüyorum. Onları gözümden geçiriyorum, ondan sonra ben de bir heyecana düşüp bırakıyorum

(*) Son Uyarı, Kasım 1997

Son Uyarı - Ana Sayfa